



A sváb kultúra jellegzetes bélyegei köszönnek vissza a település leghíresebb Mária-völgyi pincesorának szorosan egymás mellett elhelyezkedő, apró, szinte vakítóan fehér présházain. A sváb lakosok ősei a XVIII. században érkeztek erre a vidékre, Németország déli területeiről. Szőlőtermesztésbe kezdtek és létrehozták az első alacsony homlokzatú, keskeny, kisablakú, nagy ajtajú házacskákat, melyek teljesen egyedi építészeti stílust képviselnek. A Mária-völgyi pincesor mellett elszórtan még több helyen találhatók présházak, pl. a temetői pincesoron, a kender-völgyi és a felsősükösdi út mentén.
Nemesnádudvaron 7 pincesor található elszórva a faluban, A Máriavölgye pincesor, a Felsőpincesor, a Petőfi pincesor, a Kender pincesor, a Temetőpincesor, a Sükösdi pincesor és a Csávolyi pincesor. Egész Magyarországon egyedülálló az az építészeti megoldás, hogy a pincefalu nem különálló egységként létezik, hanem a község részét képezi.
Nemesnádudvari pincesorok
- Heckenberger Péter: Nádudvar-Nemesnádudvar: Egy észak-bácskai község történelme és településtörténete, Kaloprint 1991
A Bács-Kiskun Megyei Értéktárba kerüléssel ez az egyedülálló pincesor nagyobb nyilvánosságot kapna és széles körben megismerhetővé válna. Szintén fontosnak tartjuk a pincesor építészeti és kulturális szempontból történő megvédését, melyhez az Értéktár segítséget nyújthat.