
"Az egész töredéke és a töredékek egésze" című 185x263 cm méretű Petőfi-kárpitot a Magyar Kárpitművészek Egyesülete és a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum a költőhöz kapcsolható három évforduló: a házasságkötés 165., a költő születésének 190., és a költő halálának 165. évfordulója emlékére, 2012 és 2014 között elkészülő egyedi, monumentális képző- és iparművészeti értékként valósította meg. A munkát az egyesület műhelyében a saját tervvel is pályázó 24 kárpitművész szőtte. A tervekből a művészek által választott házi zsűri véleménye alapján több elképzelést hoztak a művészek a múzeumba egyeztetésre. A közösen kiemelt tervet tovább formálta a múzeum és az alkotók. Az így elfogadott végső terv alapján kezdődött el a mű szövése. A műtárgy megszerzésére pályázott az intézmény, az NKA támogató döntése lehetővé tette a megvásárlását. A kárpit a múzeum állandóan látható legértékesebb unikális képző- és iparművészeti remeke. Az alkotást a készítő művészek jelenlétében Aknay János, Dr. Feledy Balázs és a múzeumi szakma képviseletében Dr. Vígh Annamária avatta föl 2014. március 19-én.
A tervezésben és az elkészítésben résztvevők teljes névsora:
Balogh Edit Ferenczy Noémi-díjas kárpitművész, Baranyi Judit kárpitművész, Benedek Noémi kárpitművész, Bényi Eszter kárpitművész, Bocz Beáta kárpitművész, Csókás Emese kárpitművész, Fóris Katalin kárpitművész, Harmati Zsófia kárpitművész, Kecskés Ágnes Munkácsy díjas kárpitművész, Kelecsényi Csilla Ferenczy Noémi-díjas kárpitművész, Kovács Péter Ferenczy Noémi-díjas kárpitművész, Kneisz Eszter kárpitművész, Kozma Rozália kárpitművész, Kőszegi Annamária kárpitművész, Lencsés Ida Ferenczy Noémi-díjas kárpitművész, Maevszka Borjána kárpitművész, Pápai Lívia Ferenczy Noémi-díjas kárpitművész, Pázmány Judit kárpitművész, Pasqualetti Eleonóra Ferenczy Noémi-díjas kárpitművész, Sípos Éva kárpitművész, Tápai Nóra kárpitművész, Szabó Verona kárpitművész, Vajda Mária Ferenczy Noémi-díjas, Zelenák Katalin kárpitművész.
"Az egész töredéke és a töredékek egésze" című Petőfi-kárpit
A XXI század ritka művészi összefogással és alkotói konszenzussal készült mű a vélemények ütköztetésével garantált színvonalú, Petőfi szülővárosához tervezett, egyedi, tartalmas és esztétikus vonzerőt jelent. Tartalmi gazdagsága és a középpontba állított költői életrajz vagy életmű elemeinek magas színvonalú vizuális megformáltsága akár olyan nemzeti mértékű képzőművészeti értékké emelheti, amellyel egy idő után a kiskőrösi zarándokhely jelleget is erősítheti.