
A délvidéki földikutya hazánk legveszélyeztetettebb gerinces állata, mely közvetlenül a kihalás közelébe sodródott. Ez a kritikusan veszélyeztetett rágcsáló a Kárpát-medence bennszülött állatfaja, mely Magyarországon és Szerbián kívül sehol a világon nem fordul elő. A bajai populáció megtalálásáig úgy tudtuk, hogy a faj teljes világállománya nem éri el a 300 egyedet. Alacsony egyedszáma, és a fennmaradását fenyegető közvetlen, és folyamatosan fennálló veszélyeztető tényezők miatt a délvidéki földikutya sokkal ritkább és nagyobb veszélyben van a legtöbb jól ismert, emblematikus ritka állatnál, mint amilyen például az óriáspanda, a hegyi gorilla, vagy akár a rákosi vipera, esetleg a kerecsensólyom.
A délvidéki földikutya jelenlegi ismereteink alapján Európa legveszélyeztetettebb emlősfaja. Magyarországon a faj példányainak természetvédelmi értéke a maximális 1 000 000 Ft. A délvidéki földikutya bajai populációjának 2013 májusában történt megtalálása az elmúlt évtizedek legnagyobb jelentőségű felfedezése a hazai és az európai természetvédelem számára. Ez az állomány 200-250 egyedével a délvidéki földikutya legnagyobb ismert populációja, és az egyetlen olyan, mely emberi segítség nélkül is életképes lehet. A bajai populáció, mint nagyméretű, drasztikus állománycsökkenésen és az ezzel járó genetikai leromláson át nem esett állomány, váratlan reménysugár a hazai és egyben az európai természetvédelem számára. Jelentősége felbecsülhetetlen. Megőrzése az egyetlen biztos esélyünk, hogy szavatolni tudjuk a délvidéki földikutya fennmaradását, egy olyan fajét, ami közel 2 millió éve alakult ki.
Délvideki földikutya
Baja város határában, a volt Szegedi úti laktanyához tartozó katonai gyakorlótér. Szemi-arid gyepterület, emberi tevékenység által háborított homokpusztagyepi vegetációs társulásokkal. Kiterjedése kb. 130 ha.
Az alapvető jogok biztosának a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó helyettesének, a jövő nemzedékek szószólójának az AJB-4096/2015. számú ügyben hozott ELVI ÁLLÁSFOGLALÁSA A DÉLVIDÉKI FÖLDIKUTYA FOKOZOTTAN VÉDETT FAJÁNAK MEGŐRZÉSÉRŐL A JÖVŐ NEMZEDÉKEK SZÁMÁRA
MORFOLÓGIA, GENETIKA ÉS ŐS-KÖRNYEZETTAN SZÁZ ÉV KUTATÁSAI A KÁRPÁT-MEDENCE ENDEMIKUS RÁGCSÁLÓCSOPORTJÁN
Németh Attila PhD, posztdoktori ösztöndíjas, MTA–MTM–ELTE Paleontológiai Kutatócsoport
Csorba Gábor PhD, főmuzeológus, Magyar Természettudományi Múzeum Állattár
Ez a kritikusan veszélyeztetett rágcsáló a Kárpát-medence bennszülött állatfaja, mely Magyarországon és a szerbiai Vajdaságon kívül sehol a világon nem fordul elő. A Földön élő délvidéki földikutyák kétharmada Magyarországon, Bács-Kiskun megyében él. A legtöbb Baja közelében, mely a faj legnagyobb összefüggő élőhelye.