








Bugac külterületén, annak felsőmonostori határrészében, a községtől 1,5 km-re, Alsómonostortól 2, 7 km-re, a 2011-és 2013 között zajló régészeti ásatások pontot tettek egy több mint egy évszázada felvetődött kérdéskör végére. Ma már biztosak lehetünk benne, hogy itt, a Kiskunsági Homokhátság közepén állt az Árpád-korban, az eddig csak történeti forrásokból ismert Pétermonostora település. A környéken egyedülálló kolostor-együttes és az azt körbeölelő nagy település Magyarországon kiemelkedően gazdag régészeti leletanyaga egyértelműen igazolja, hogy ez a hely volt a 12-13. században a Homokhátság központja.
A források először 1219-ben említenek egy bizonyos István apátot a Csongrád megyei Péteriből, majd 1258-ban a környéken jelentős birtokokkal rendelkező Becse-Gergely nemzetség szabályozta a nemzetség kegyurasága alá tartozó Pétermonostora patronátusával kapcsolatban felmerült kérdéseket. A 14-15. században Pétermonostora és Pálmonostora birtokokat együtt említik, birtokosai többször változtak, így 1347-ben és 1349-ben Becsei Töttös tulajdonaként, 1359-ben Pál fia Miklós és Illés fia Márton birtokolja. 1411-ben a Győaljai család kezébe került, majd 1488-ban a Zeleméri család tagjai pereskedtek érte. Lázár deák 1520 körül készült térképén Félegyháza, Kecskemét és Halas között van Mon(o)stor sematikus rajza. A Török Hódoltság időszakában a monostori terület 1559-től tűnik fel a török adóösszeírásokban. Ezek szerint Monostor már lakatlan puszta volt, haszonélvezői főleg búzával és szénával adóztak. Az 1600-as évek második felétől a két pusztabirtok, Monostor és Bugac története végleg összekapcsolódott, hiszen ezidőtől mindkettő Kecskemét város bérelt birtokai közé tartozott.
Pétermonostora település fennállásának közel 500 évéről, a 2010-ben az IPA pályázatok segítségével beindult nagyszabású, szisztematikus régészeti kutatások révén ma már igen sokat tudunk.
A régészek az Árpád-kor viszonyait tekintve jelentős települést találtak Bugacon: egy hatalmas bazilika mellett udvarházakból, kőépületekből álló, két kilométer hosszúságú település-kisváros- virágzott. A leletek alapján megállapítható, hogy már a honfoglalás után nem sokkal jelentős számú népesség élt itt, a szakemberek az 1050 körül ide temetkező magyar keresztény lakosság nyomaira bukkantak. A területen 1130 és 1150 között építették az első kolostort és a három hajós bazilikát. A kisebb kolostoron 1200 körül egy nagy átépítést végeztek, mely megadta a kolostor-együttes impozáns méreteit. A bazilika elé építettek egy nagy nyugati előcsarnokot, kapott két nagy tornyot és a déli oldalon egy mellékkápolnával egészítették ki, valamint megépítették a nyugati és az északi szárnyát is az épületkomplexumnak. A gazdagságot úgy a vörös márvány bőséges használatával, mint a különböző faragványokkal lehet felismerni.
A kolostor és környékének területén olyan minőségű és mennyiségű régészeti leletet találtak, amelyhez hasonló jelentőségű ebből az időszakból nincs hazánkban. Az egyik ilyen leletcsoport a zománcok, ezen belül a tömegtárgyaktól az egyedi kegytárgyakig nagyon sok minden előkerült. A gazdagon aranyozott, tűzzománccal díszített kegytárgyak díszítőelemei nagy valószínűséggel a franciaországi Limoges-ban készültek. A legfontosabb lelet a két bronzból készült félkör, amit zománccal és aranyozással díszítettek. Ilyen méretű zománcozott tárgy ebből a korszakból nincs több Magyarországon. Az egyik félkör alakú lemezen Jézus mennybemenetelét látni. A párján Szent Pétert, aki fogadja őt a mennyország kapujában. Látható a lábmosás jelenete is. A régészek egybehangzó véleménye szerint a tárgy nagy valószínűséggel egy Szent Péter ereklyetartó része volt. Csodálatos minőségű, nagyon drága holmi, a maga korában több falut érhetett. Egy ilyen hitelesített ereklye birtoklása egyértelműen jelzi a monostor tekintélyét és az alapító nemzetség gazdagságát. Előkerült az 1200-as évekből Rómából zarándokjelvény. Találtak örmény királyi pénzérmét is a XIII. század elejéről- mindezek arra utalnak, hogy zarándokút része volt a kolostor. Bibliaveretek, misekönyvveretek, kódexek előlapjai is vannak a leletek között, a bazilika közepén gödrökben szétégetve a tatárjárás után betelepültek pusztítottak el így minden, számukra haszontalan tárgyat.
A leletek bizonyítják, hogy Magyarország az Árpád korban is a nyugat-európai kultúrkör része volt, annak megfelelő kolostori élet zajlott a feltehetően bencés kolostorban. Mindez a kulturális és gazdasági teljesítmény láthatóvá válik a bugacmonostori leletek által: ami a nyugati – és részben a keleti – kultúrkörben használatos volt, ami a liturgiához kellett, ami akkor a gazdagságot jelentette, az itt mind fellelhető. Külön kiemelendő, hogy nemcsak a kolostor környezete, hanem a település, és a közelében fekvő kisebb falvak láncolata egyöntetűen a teljes alapnépesség gazdagságát mutatja. Mindez több száz aranyozott díszben, polgári használati tárgyban mutatkozik meg. A bugaci leletek alapján a régészek egyértelműen alátámaszthatónak tartják, hogy a tatárjárást megelőző időszak, a késői Árpád-kor lehetett Magyarország egyik, ha nem a leggazdagabb korszaka.
Bugacmonostor
SÁROSI Edit Transformations in the Settlement Structure in the territory between the Danube and Tisza rivers: Monostor a case study. Magiszteri dolgozat. Budapest.
http://archeologia.hu/kunok-kobanyaja-feltarjak-a-bugaci-kolostort
http://mno.hu/grund/viragzo-kulturat-dultak-fel-a-bugaci-homokon-1206350
http://tortenelemportal.hu/2013/09/ujraertekelik-az-arpad-kort-a-szenzacios-bugaci-leletek/
http://muzeum.kecskemet.hu/kolostorok_kincsei/index.html
Az elmúlt évek legnagyobb hatású középkori régészeti ásatásai egyértelműen bizonyították, hogy az Árpád-korban Pétermonostora kiemelkedő szerepet játszott. A Becse-Gergely nemzetség 1130-50 között épített és a tatárjárásban elpusztult kolostora, valamint a körülötte fekvő hatalmas település, a 12-13. század jelenleg ismert leggazdagabb magyarországi régészeti leletanyagát nyújtotta. A leletek hozzájárulnak annak bizonyításához, hogy a tatárjárást megelőző 100 év volt Magyarország egyik, ha nem a leggazdagabb időszaka. Az egykori Pétermonostora nyújtotta hagyaték Dél-Franciaországtól Bizáncig, Örményországtól Velencéig terjed, jelezve az időszak Magyarországának kiemelkedően szerteágazó gazdasági, katonai és kulturális kapcsolatrendszerét, meghatározó szerepét.
A Kiskunsági Homokhátságon egyedülálló kolostor-együttes olyan különleges jelentőségű kulturális érték, amely messze túlmutat a helyi jelentőségen. Példátlan gazdagságú tárgyi hagyatéka folytán, még országos viszonylatban is kiemelkedő. Kétségtelen, hogy az egykori homokhátsági központ, Pétermonostora kulturális értékei nemcsak Bugac település, hanem Bács-Kiskun megye számára is kiemelkedő jelentőségű tartalommal bírnak.