




A templomot a korábbi sárfalú-tölgyfagerendás szerkezetű épület helyére a Türelmi Rendelet előtt építhette meg a református közösség 1775-ben. Ez önmagában is ritkaságnak számít.
Ezt megelőzően a torony épült a régi fa toronyláb helyére: 1767-ben, majd mivel kicsinek bizonyult a templom, oldalhajót építettek 1805-ben. Jelenleg kb. 1000 férőhelyes. Bár a templom egységesen barokk stílusú, három különböző építési korszakáról árulkodik a három különböző stílusú templomajtó.
A berendezési tárgyak között található olyan, ami még a korábbi sár- gerenda templomból került át (Mózes-szék, Rozetták). Egyes berendezési tárgyak országos szinten egyedinek számítanak: úrasztalába épített keresztelő medence, „beteg asszony padja". Az ún. beteg asszony padja zárt ülőszék, melyet Szilády Péter prédikátor készíttetett 1827-ben beteges felesége számára: „olly véggel, hogy míg Isten kegyelméből él és annyi ereje lesz, hogy a Templomot gyakorolhatja abba mint tulajdon székibe másoktól való szorongattatás nélkül járjon„.
Az úrasztali keresztelő medence anyaga ón - ritka megoldáskén belesüllyesztették a templommal feltehetőleg egyidős rusztikus, rokokó úrasztalába. Készítéséről nincs adat - de aktív használatára már a legidősebbek sem emlékeznek.
Természetesen egyéb berendezés is különleges, ha nem is egyedi: orgona (Komornyik Ferdinánd , 1862, Pest), „papi szék" (1742), Szent Mihály-lova.
A templom több felújításon át az évszázadok alatt - jelenleg a folyamatos karbantartás mellett szükség lenne ismét egy teljes körű felújításra.
Szalkszentmártoni református templom belsőépítészeti berendezései, bútorai
Matics P.: Adatok Szalkszentmárton történetéhez, Szalkszentmárton, 1970
Szilády P.: Generalis Canonica Vizitatioho z való relatioja, 1819, Szalkszentmárton, kézirat Átdolgozta: Alföldy-Boross Dániel, Régi idők feljegyzései címmel, Szalkszentmárton, 2012
A templom, és a hozzá kapcsolódó értékek elválaszthatatlanul kapcsolódnak Szalkszentmárton mindenkori életéhez. Örökségünk része. Különlegessége, hogy a Türelmi Rendelet (1781) előtt Mária Terézia engedélyével épült. A templom megjelenésében, arányaiban, építési megoldásaiban teljesen egyedinek mondható. A templom berendezési tárgyai között számos egyedi darab is található. A templom az egyetlen nagy befogadó képességű közösségi tér a faluban, valamint községünk élő szimbóluma. Harangja jelzi az idő múlását, valamint temetések, istentiszteletek, emlékezések alkalmát. Értékeink megőrzése az egész község számára fontos feladat. Turisztikai látványosság. Besorolása: műemlék jellegű.