

Tiszaalpáron a messzi múltba nyúló hagyományai vannak a vesszőfonásnak. A Tisza menti füzesek vesszejéből az ügyes kezű alpáriak már évszázadokkal korábban hasznos termékeket, dísztárgyakat állítottak elő. A község közvetlen közelében folyó Tisza melletti erdők, majd a szabályozás után megmaradt vizenyős területek bőségesen biztosították a szükséges alapanyagokat. Az alpári kosárfonás virágkora a 20. században kezdődött, és a század folyamán az egyik legjelentősebb kiegészítő foglalkozássá, háziiparrá vált a településen. Szinte minden családban foglalkozott valaki vesszőfonással. Az elmúlt 30 évben – a szövetkezet megszűnése után – magánvállalkozássá alakult (Czinege Manufaktúra), illetve többen egyéni vállalkozóként dolgoznak tovább. Közülük ketten, Kálmán Jánosné népi iparművész, Kanalas János a Népművészet mestere. Az elhunytak emlékét (id. Horti József, Barcsa Imre) az 1994-ben alapított és működő Kosár- és vesszőtermék gyűjtemény őrzi.
A kosárfonó hagyomány életben tartása és minél szélesebb körben való megismertetése a célja annak, hogy Kanalas János 17 éve kosárfonó táborokat szervez, három éve pedig életre hívta az országos kosárfonó találkozót, ahol minden esztendőben összegyűlnek a szakma mesterei.
Az alpári vesszőtermékek ma is megtalálhatók szinte minden magyar háztartásban. A fűzvesszőből készült termékek köre széles, egy-egy termék igen sok változatban készülhet.
Leggyakoribb a bevásárló kosár, amelynek számos változata ismert (húzott, koronás, talpas, dupla fülű, egyenes oldalú, bélelt). De készülnek piknik kosarak fonott, pálcázott, talpas, szögletes, kerek, ovális, bélelt kivitelben. Kedveltek a fonott bútorok: asztal, fotel, szék, valamint a lakás-kiegészítők (lámpaernyők, virágtartók - és állványok, újságtartó, kandalló kosár). A kisebb méretű háztartási eszközök között megtalálhatók a tálcák, italtartók, tároló dobozok, gyümölcstálak, kínáló kosarak, kenyeres kosarak, fűszertartó állvány.
Tiszaalpári kosár- és vesszőfonás
Magyar Filmhíradó (1959. augusztus)- Magyar Nemzeti Filmarchívum
Magyar Filmhíradó (1964. augusztus.) - Magyar Nemzeti Filmarchívum
A vessző- és kosárfonás évszázados hagyományként vált részévé a tiszaalpáriak életének. A gondos kézimunka és az ötletgazdag forma- és motívumvilág tette országszerte ismertté. A megyei értéktárba történő felvétele hozzájárul a kézműves hagyományaink megőrzéséhez, továbbéléséhez.